Ustawa Miesiąca Dziedzictwa Polskiego przechodzi drugie czytanie

Published on November 12, 2021

Ustawa Miesiąca Dziedzictwa Polskiego przechodzi drugie czytanie 

Ustawa ogłosi maj jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego w prowincji Ontario 

 

W ubiegłym tygodniu, projekt ustawy 18, proklamujący miesiąc maj Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, wnioskowane przez Posla Johna Yakabuskiego i Poslankinie Christine Hogarth, przeszedł drugie czytanie i został skierowany do Stałego Komitetu ds. Regulacji i Prywatnych Ustaw do rozpatrzenia.  

Miesiąc maj został wybrany na tę coroczną okazję dlatego, że 3 maja jest powszechnie obchodzony przez Polaków na całym świecie, dla upamiętnienia Konstytucji z 1791 r- symbolu dążeń Polaków do wolności, demokracji i niepodległości. Wiele parad i uroczystości odbywa się w maju w zwiazku ta rocznica, bliska sercu każdego Polaka, zarówno w Polsce jak i za granica. 

Proponując, miesiąc maj Miesiącem Dziedzictwa Polskiego, wnioskowodawcy ustawodawstwa, zapewniają uznanie przez Prowincję Ontario, wkładu Polonii kanadyjskiej w przemysł, kulturę, demokrację i historię Ontario.  

Miesiąc Polskiego Dziedzictwa będzie okazją do edukowania mieszkańców Ontario w każdym wieku, o trudach i zmaganiach, jakie przeszli Polacy, by żyć w wolnym i demokratycznym społeczeństwie, szanującym prawa i praworzadnosc. Wartości te są analogiczne do wartości, które zarówno Ontario, jak i kanadyjskie społeczeństwo wysoko ceni i są powodem, dla, którego społeczność polsko-kanadyjska tak bardzo przyczyniła się do wzrostu i różnorodności Ontario. 

„Ważnym aspektem pielęgnowania bogatej i różnorodnej mozaiki kulturowej Ontario, jest uznanie osiągnięć Polonii, która nazwała naszą Prowincję domem” – powiedziała Natalia Kusendova, Polsankini okregu Mississauga Centre.  

„Dzięki tej ustawie zapewniamy uznanie i swietowanie wkadu Polaków w rozwoj Ontario. 
Jako Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, jestem bardzo dumny z wkładu polskich imigrantów w tworzeniu  historii, kultury i demokracji w Kanadzie. 

Ogłaszając maj jako Miesiąc Dziedzictwa Polskiego, upamiętniamy zaangażowanie i dążenie Polaków do tych ważnych zasad, które na zawsze zostały zapisane w Konstytucji 3 Maja z 1791 r.” 

“Miesiąc Polskiego Dziedzictwa przyczyni się do edukacji mieszkańców Ontario, o trudach, jakie ponieśli Kanadyjczycy polskiego pochodzenia, aby osiągnąć swoja wolnośc ” – powiedział Kaleed Rasheed, MPP w Mississauga East-Cooksville.“Cieszę się, że zostanie doceniony znaczący wkład społeczności polsko-kanadyjskiej w historii Ontario. ”